Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Święta w stylu zero waste

2023-12-22
Święta w stylu zero waste

 Wstęp

Zmiany w polskim społeczeństwie w kwestii dbania o środowisko, redukcji śladu węglowego, redukcji żużycia plastiku i generalnie bycia ecofriendly, zachodzą w coraz szybszym tempie. Coraz więcej ludzi stara się w swoich codziennych wyborach i zachowaniach mieć na uwadze dobro środowiska naturalnego, ale czy są jakieś tego typu praktyki, które możemy wdrożyć w okresie przedświątecznym, podczas świąt oraz po nich? Oczywiście że tak! Oto kilka z nich:

1)    Kup żywą choinkę i po świętach zasadź ją w uprzednio przygotowanym miejscu. Może to być ogródek, działka a nawet las czy park. Żywe drzewko wprowadzi niepowtarzalny świąteczny klimat do twojego domu czy mieszkania i będzie pięknie pachnieć i prezentować się dużo lepiej niż jego plastikowy odpowiednik. Trochę ruchu przy sprzątaniu opadłego igliwia po wstaniu od świątecznego stołu też się przyda. Sadząc drzewko w ziemi po świętach przyczynisz się do redukcji CO2 z powietrza, zmniejszenia erozji gleby, a po kilku latach może zamieszkają w nim ptaki.

2)    Nie używaj plastikowych dekoracji świątecznych. Dużo lepiej w tej roli sprawdzają się: suszone owoce, papierowe girlandy, gwiazdki i łańcuchy, świeczuszki, laski cynamonu i inne własnoręcznie zrobione ozdoby. Przy okazji, podczas przygotowywania dekoracji na choinkę możesz spędzić czas z rodziną na kreatywnej rozrywce, która wzbogaci wyobraźnię Twoich dzieci i pomoże rozwinąć ich zdolności manualne. Dodatkową korzyścią jest oderwanie się na chwilę od świątecznego kołowrotku i bieganiny.

3)    Zastąp stare lampki na choinkę ledowymi. Taka zmiana pozwoli Ci zaoszczędzić energię elektryczną, a co za tym idzie, zmniejszy Twój ślad węglowy i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

4)    Nie pakuj prezentów w folie i plastiki, tylko w papier do pakowania. Wybór papierów do pakowania prezentów jest tak bogaty, że pozwoli Ci dobrać go w dowolnym preferowanym kolorze, wzorze, fakturze czy motywie przewodnim. Najlepiej wybieraj jednak papier pakowy, który można później poddać recyklingowi i użyć jeszcze raz. Odpowiednie oznaczenie znajdziesz w miejscu obok kodu kreskowego. Jeszcze lepsze od papieru pakowego są papierowe torby na prezenty. Możesz je używać wielokrotnie i nadal pozostają w dobrej formie. Do pakowania swoich prezentów w tym roku możesz użyć papierowych toreb, które sam dostałeś od bliskich podczas poprzednich świąt. Nawet jeśli nie pamiętasz od kogo dostałeś daną torbę i akurat w tym roku zapakujesz w nią swój prezent dla tej samej osoby, na pewno nie będzie ona miała Ci tego za złe. Z pewnością jej też zależy na tym, żeby ta torba została w obiegu jak najdłużej, co jest jak najbardziej zgodne z filozofią zero waste i oczywiście pozostaje zachowaniem ecofriendly, a także daje wytchnienie portfelowi.

5)    Staraj się przygotować tyle świątecznych potraw, żeby nie zostało ich zbyt dużo po świętach. Najlepiej policz dokładnie ile osób będzie z Tobą świętować i na tej podstawie zaplanuj ile jedzenia będzie potrzebne. Dodatkowo możesz zastanowić się, czy przynajmniej większość zaproszonych gości lubi potrawy, które planujesz przygotować. Nie martw się, że jeśli wszystko zostanie zjedzone Twoi goście pomyślą, że świąteczna kolacja, czy obiad były nie wystarczająco wystawne i nie aż tak “na bogato”. Z pewnością pamiętają oni zakłopotanie, kiedy sami zostali z górą niezjedzonego jedzenia i zastanawiali się co z nim zrobić. Jeśli jednak coś zostanie możesz je wykorzystać do innych przepisów albo zanieść do najbliższej lodówki socjalnej. W ten sposób pomożesz potrzebującym, którzy spędzają święta w dużo skromniejszym stylu. Pamiętaj, żeby upewnić się, że jedzenie, które chcesz zanieść do lodówki socjalnej nie jest zepsute, jest szczelnie zamknięte i posiada etykietę z datą wytworzenia.

6)    Kupuj mniej i w sposób bardziej przemyślany prezenty lepszej jakości, które pozostaną w użyciu dłuższy czas. To pozwoli bliskiej osobie dłużej cieszyć się otrzymanym prezentem, a środowisko odetchnie z ulgą dzięki mniejszej ilości wyrzucanych odpadów.

7)    W okresie świąteczno-noworocznym dozwolone jest strzelanie z rac, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych. Po tego typu oznakach radości z nastania nowego roku pozostaje w przestrzeni publicznej mnóstwo odpadków i śmieci, które nie nadają się do recyklingu i zalegają tam czasem jeszcze kilka tygodni. Ponadto towarzyszące fajerwerkom wybuchy i rozbłyski bardzo stresują nasze zwierzęta domowe, które nie rozumieją co się dzieje. Staraj się więc powstrzymać od tego typu praktyk. Zamiast tego zapal zimne ognie, które może nie są tak spektakularne, ale pięknie się skrzą i zostaje po nich jedynie metalowy drucik, który można przetopić i użyć jeszcze raz do produkcji innego przedmiotu.

Jak widać istnieje wiele sposobów na święta w stylu ecofiendly i zero waste. Nie przyjmujmy jednak tej filozofii tylko w tym okresie, ale kierujmy się nią przez cały okrągły rok. 

 


pixel