Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zero waste - co to? | timeforwood.com.pl

2023-04-25
Zero waste - co to? | timeforwood.com.pl Zero waste, to ruch, cel, a zarazem filozofia życia, która promuje ograniczenie marnowania zasobów Ziemi, odpowiedzialną konsumpcję oraz świadomość tego, jak nasze działania – także te codzienne – wpływają na stan środowiska naturalnego. Pojęcie to znane jest już od lat 70., jednak na przestrzeni ostatnich lat nabrało innego znaczenia na skutek pojawienia się wizji katastrofy klimatycznej. Co to jest zero waste, jakie są założenia tego ruchu i jak każdy z nas może się przyczynić do tego, aby Ziemia była przyjaznym miejscem do życia dla wszystkich ludzi?

Zero waste – co to jest?

Początkowo określenie ,,zero waste’’ odnosiło się do takiego sposobu produkcji dóbr, aby było możliwe ich ponowne wykorzystanie. Choć idea ta obecna jest również w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia, jest ono znacznie szersze i obejmuje nie tylko skalę przemysłową, ale również działania i decyzje podejmowane przez każdego z nas, czyli konsumenta. Jak pokazują badania, zmiana naszych codziennych nawyków mogłaby się przyczynić do zredukowania emitowanych gazów cieplarnianych nawet o połowę. Zrównoważony rozwój wpisujący się w założenia ruchu zero waste jest jednym z priorytetów ONZ, a działania mające na celu redukowanie istniejącego zagrożenia katastrofą klimatyczną są również wprowadzane przez państwa. Co to znaczy ,,zero waste’’ w praktyce?

Co to jest zero waste i na czym polega?

Wiele osób pochopnie ocenia, co to jest zero waste, sądząc, że pod tym pojęciem kryje się rezygnacja z przyjemnego życia i wyrzeczenie się większości posiadanych przedmiotów. Z tego powodu termin ten często zastępuje się nazwą ,,less waste’’ wskazującą na to, że każdy z nas może zdecydować się na jakieś zmiany, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Muszą to być zmiany realne, które jesteśmy w stanie wprowadzić w życie – to natomiast oznacza, że u każdego będą miały one inny zakres. Założenia zero waste – czy też less waste – obejmują większą świadomość podczas kupowania dóbr. Warto kupować wyłącznie takie rzeczy, które są nam potrzebne oraz inwestować w jakość i materiały przyjazne środowisku. Takim sposobem nie tylko pomagamy Planecie, ale również pozytywnie wpływamy na stan naszych finansów i komfort przebywania w naszej przestrzeni życiowej. W TimeForWood przygotowaliśmy przyjazne klimatowi akcesoria codziennego użytku, które stworzyliśmy zgodnie z założeniami ruchu zero waste. Co to znaczy? Postawiliśmy na naturalne materiały i solidne wykonanie przy jednoczesnej dbałości o oryginalny design.

Zero waste – co to znaczy i co każdy z nas może zmienić w swoich nawykach?

Możemy wdrożyć wiele różnych rozwiązań, które przyczynią się do tego, że nasz dom i życie będą zgodne z ideą zero waste. Co to mogą być za zmiany? Przede wszystkim warto stawiać na akcesoria wielokrotnego użytku – na przykład zamiast jednorazowych woreczków foliowych podczas zakupów możemy korzystać z bawełnianych. Zepsute rzeczy należy naprawiać zamiast wymieniać na nowe, a w przypadku kupowania akcesoriów do domu warto stawiać na takie, które cechują się długą żywotnością, tak jak np. lampy czy zegary z TimeForWood. Warto także ograniczyć kupowanie plastiku i decydować się na zakup innych materiałów.
pixel