Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak ekologicznie zapakować prezent?

2023-08-14
Jak ekologicznie zapakować prezent?

Nie da się ukryć, że jednym z najlepszych momentów - czy to w czasie świąt, czy podczas urodzin - jest otrzymanie pięknie zapakowanych prezentów. Czasami zamiast samej zawartości dużo atrakcyjniej prezentuje się opakowanie. Jednak używanie papieru prezentowego i dużych ilości taśmy nie jest zbyt przyjazne dla planety.

Na szczęście, obecnie istnieje wiele innych, bardziej ekologicznych metod pakowania prezentów. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak spakować podarunek, nie szkodząc środowisku.

Jak ekologicznie spakować prezent?

Pierwszy etap pakowania prezentu w sposób ekologiczny stanowi wybranie papieru pochodzącego z odzysku. Materiał dostępny w marketach jest bowiem mało trwały i zwykle wyrzuca się go od razu po rozpakowaniu podarunku.

Wiele sklepów internetowych proponuje jednak opakowania papierowe pochodzące z odzysku, a jednocześnie nadające się do ponownego wykorzystania. Jednym ze sklepów posiadających niezwykle szeroką ofertę w tym zakresie jest ten prowadzony przez nas - Time For Wood. Na stronie klienci mogą znaleźć szeroki wybór papieru z odzysku oraz sznurka jutowego, za których pomocą można w piękny sposób opakować wybrany przedmiot.

W niektórych przypadkach można jednak również z powodzeniem wykorzystać papier z poprzedniego roku - nawet wtedy, gdy jest już mocno pognieciony. Najprostszy, a jednocześnie niezwykle skuteczny sposób na wyprostowanie go stanowi wykorzystanie żelazka. Wystarczy jedynie zabezpieczyć powierzchnię ściereczką, aby ten się nie topił. Tak przygotowany papier można z powodzeniem wykorzystać do zapakowania prezentu.

Opakowania na prezenty zero waste — co wybrać?

Zamiast kupować kolejną rolkę papieru prezentowego, lepiej jest wykorzystać to, co można znaleźć w domu. Mowa tu przede wszystkim o starych gazetach czy komiksach. Zarówno czarno-białe, jak i kolorowe strony świetnie sprawdzą się w tej roli. Szczególnie polecane są stare gazety, które nadają rustykalny wygląd. Dodatkowe przewiązanie takiej paczki sznurkiem jutowym sprawi, że całość zyska unikatowy wygląd i nie będzie wymagało dodatkowych dekoracji.

Kolejna metoda sprawdzi się w przypadku osób, które lubią dziergać na drutach. Warto wykorzystać włóczkę - w ten sposób można bowiem wykonać niezwykle urocze „ubranko” na każdy prezent. Niezwykle popularne są zwłaszcza sweterki na wino. Niektórzy wykorzystują tę metodę również po to, by spakować na przykład naturalne kosmetyki. Co równie ważne, takie ubranko można z powodzeniem dalej przekazywać bez potrzeby kupowania papieru prezentowego.

Warto również wspomnieć o metodzie Furoshiki, która przywędrowała do Polski z dalekiej Japonii. To sposób wiązania specjalnej chusty, mającej służyć do przenoszenia różnych przedmiotów. W internecie znajduje się wiele poradników, jak zapakować konkretny prezent metodą Furoshiki. W sklepach internetowych widnieje wiele chust, jednak każdy z powodzeniem może wykorzystać materiał, który znajdzie w domu. Metoda ta również nie wymaga specjalnego dekorowania - niektórzy jednak wykorzystują drobne ozdoby w okresie świątecznym.

Jak ekologicznie zapakować prezent? — dekoracje

Czasami sam papier czy też tkanina dla niektórych mogą nie wystarczyć. W takiej sytuacji warto więc sięgnąć po dekoracje zero waste, które nie zaśmiecają środowiska.

Najlepszym wyborem mogą okazać się naturalny sznurek czy też wstążka wykonana z juty lub papieru. Z kolei w okresie Bożego Narodzenia warto sięgnąć po sprawdzone, naturalne dodatki, takie jak suszone pomarańcze, gałązki drzewa iglastego czy domowe pierniczki.

pixel